Zdrowie

Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa, czyli popularny katar, najczęściej występuje sezonowo, wraz z rozpoczęciem pylenia roślin i bezpośrednio wiąże się z alergią wziewną. Zazwyczaj zaczyna się na początku wiosny i kończy jesienią. Oczywiście nie oznacza to, że przez ten cały okres mamy katar i nie możemy się go pozbyć. Nieżyt kończy się wraz z końcem pylenia rośliny, na którą jesteśmy uczuleni. Takie są objawy kataru okresowego. Inaczej to wygląda, kiedy mamy do czynienia z katarem przewlekłym. Mowa jest o takim, który utrzymuje się ponad 4 tygodnie. Wtedy można wysunąć przypuszczenia, że nie jesteśmy uczuleni na pyłki (lub jesteśmy, lecz nie tylko)
, ale prawdopodobnie na roztocza kurzu domowego lub grzyby domowe. Katar sienny, znany pod nazwą alergicznego nieżytu nosa, może przybrać różne nasilenia – od lekkiego, przez umiarkowany do ciężkiego. Wiele zależy od naszego organizmu, naszej odporności na alergen oraz układu immunologicznego. Oczywiście im mniej odporny jest nasz organizm, tym gorzej radzi sobie z danym alergenem.

Jeśli chodzi o zapobieganie reakcji alergicznej, jakim jest nieżyt nosa, najczęściej jest unikanie danego alergenu – radzi alergolog Bydgoszcz. Jednakże zanim będziemy to w stanie robić, trzeba wiedzieć czego unikać. Wtedy z pomocą przychodzą nam testy alergiczne Bydgoszcz. Dzięki nim dowiemy się, na co jesteśmy uczuleni i co warto omijać szerokim łukiem. Tego typu diagnostyka pozwoli nam również podjąć konkretne leczenie, dzięki czemu będziemy mogli pozbyć się wszelkich reakcji alergicznych, wyleczyć się lub przynajmniej zminimalizować ich skutki.