Informacje

Co to jest ajurweda i jak ją praktykować?

Ajurweda jest praktykowana od 5 tysięcy lat. Docierała poprzez przekazy ustne 
do niezliczonych pokoleń pacjentów i lekarzy. Ajurweda jednak zawsze pozostaje niezmienna i można być pewnym, że za dwadzieścia, czy sto lat będzie w niezmienionej formie.

Reklama: Joga Warszawa

Historia Ajurwedy

Pochodzi ona z terenów północnych Pakistanu i Indii, a kolebka jej to tereny, gdzie występuje sroga zima. Stosowane zioła w większości pochodzą z Himalajów, a praktyka przystosowana jest do sezonowości klimatu. Ajurwedyjscy mnisi podczas wędrówek łączyli praktykę 
z tradycjami terenów. W IV w p.n.e. Ajurweda trafiła do Europy. W czasie najazdu na Indie przez Aleksandra Wielkiego, korzystał on z medycyny lokalnych lekarzy. Wracając do Europy, zabrał ich ze sobą, w wyniku czego ich ajurwedyjskie teksty były czytane przez Galena 
i Hipokratesa. 

Medycyna ajurwedyjska

W Indiach ajurweda traktowana jest jako dyscyplina medyczna, której można nauczyć się 
w sposób tradycyjny przekazywany z pokolenia na pokolenie lub można nauczyć się jej 
w ośrodkach akademickich. Na zachodzie jednak nie ma szkół, w których można zdobyć tytuł naukowy z ajurwedy, jednak można rozwijać się jako konsultant ajurwedyjski, terapeuta lub masażysta. Konsultant ustala odpowiedni styl życia, dietę oraz pomaga zmniejszyć dolegliwości, które nam dokuczają. Wszystko jednak ustalane jest na podstawie diagnozy doszy, która u nas dominuje. 

Wyróżniamy trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha. Powstały one z połączenia pięciu żywiołów, 
z których zbudowany jest świat: powietrza, wody, ognia, ziemi i przestrzeni. Elementy łączą się w pary tworząc dosze. Vata składa się z wiatru i eteru, Pitta z ognia i wody, a Kapha  
z wody i ziemi. Każdy z nas odnajdzie w sobie każdą z tych dosz, jednak w innych kombinacjach np. kreatywność to domena Vaty, dobre trawienie to Pitta, natomiast piękne włosy należą do Kaphy. 

Aby sprawdzić, która dosza jest dominująca lub zaburzona należy skorzystać z konsultacji ajurwedyjskiej, ponieważ testy dostępne w internecie są w 50% trafne. Podczas konsultacji następuje diagnoza, z której możemy dowiedzieć się jacy byliśmy w momencie poczęcia (Prakriti) i jacy jesteśmy teraz (Vikriti). Im bliżej jesteśmy naszej pierwotnej natury, tym mamy większy potencjał na zdrowie. 

Intuicja, czyli dharma

Po rozpoczęciu praktykowania ajurwedy przejdziesz oczyszczanie. Polega to na odżywianiu się zgodnie z Twoją konstrukcją, co doprowadzi do jasności w percepcji i myśleniu. Dzięki temu zaczniesz wyczuwać co ci służy, a co szkodzi, łatwiej podejmujesz decyzje. Wtedy zaczynasz słyszeć głos Dharmy i zaczyna Cię coś przyciągać i się przed Tobą otwierać. 

Komentarze z Facebooka