Informacje

Strzyżenie psa w domu

Psy, szczególnie długowłose, wymagają regularnej pielęgnacji sierści. Najlepiej zrobić to pod okiem profesjonalnego psiego fryzjera, czyli groomera. Poszukaj salonu w swojej miejscowości lub obok. Dobrze sprawdzi się fryzjer dla psów w okolicy, czasem warto poszukać dalej, np. groomer w Klamrach.

Decydując się na samodzielne strzyżenie psa, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Wybierz odpowiednie narzędzia. W zależności od sierści i oczekiwanego efektu mogą być to nożyczki lub maszynka groomerska. Tańszym rozwiązaniem są oczywiście nożyczki, jednak należy uważać, żeby nie uszkodzić skóry ani nie obciąć ważnych dla psa wąsików. Jest to jednak bardziej czasochłonne niż strzyżenie maszynką. Najlepszą opcją jest metoda mieszana. Cały tułów obcinamy maszynką, a włoski na łapkach, pyszczku i ogonie przycinamy nożyczkami.

Zadbaj o to, aby czynność ta przysporzyła jak najmniej stresu pupilowi. Jeśli używasz maszynki, spróbuj najpierw oswoić go z jej dźwiękiem. Dobrą metodą jest włączenie maszynki i przywołanie czworonoga do siebie. Jeśli przyjdzie, od razu nagradzamy go przysmakiem. Powtarzamy tak długo, aż zwierzak przestanie reagować na obce dźwięki. Nagradzaj też psa kiedy zachowuje się spokojnie podczas samego zabiegu.

Pamiętaj, że niektóre rasy wymagają regularnego obcinania. Niektórzy decydują się także na wystawowe strzyżenie psów, co jest modne i estetyczne. Należy jednak wspomnieć, że sierść ma także funkcję ochronną dla skóry i strzyżenie „na zero” może być nieodpowiednie dla niektórych ras. Najlepiej zawsze zapytać o rady specjalisty w salonie groomerskim.