Zdrowie

Kiedy powinieneś się martwić o swoje pieprzyki?

Lato to czas, kiedy dermatolodzy nagle zauważają znacznie większą liczbę pacjentów, którzy martwią się o pieprzyki, nie dlatego, że pieprzyki stają się nieprzyjemne o tej porze roku, ale głównie dlatego, że ludzie zdejmują ubrania i bardziej je zauważają! Złota zasada brzmi: jeśli masz wątpliwości, sprawdź to.

Rak skóry jest najpowszechniejszym nowotworem na świecie i prawie zawsze jest w pełni uleczalny. Jednak wczesne usuwanie czerniaków jest absolutnie niezbędne, ponieważ gdy się rozprzestrzenią, mogą być śmiertelne. Dlatego rozpoznawanie objawów wczesnego czerniaka jest naprawdę ważne. Sprawdź: Dermatolog Świecie

Jeśli masz pieprzyk, który zmienia rozmiar, kształt lub kolor, powinieneś udać się do lekarza rodzinnego lub dermatologa. Rak skóry czerniaka można czasami zidentyfikować na podstawie reguły: mogą być asymetryczne, z postrzępioną granicą, zawierające więcej niż dwa kolory, mieć średnicę większą niż pięć milimetrów.

Innym pomocnym znakiem używanym przez dermatologów jest „znak brzydkiego kaczątka” – czerniaki często wyróżniają się wyglądem w porównaniu z innymi pieprzykami na skórze osoby. Jeśli masz wiele znamion, szczególnie jeśli niektóre są duże i nieco nieregularne, warto skonsultować się z dermatologiem w celu oceny i omówienia, na co zwrócić uwagę i czy potrzebujesz monitorowania.